FUTBOL TERİMLERİYLE VAAZ ETMEK

Vaizlerimizin ve vaaz etme durumunda olan görevlilerimizin en çok sıkıntı çektiği konulardan birisi de “İrşat Dili”dir. Çünkü karşımızda tek tip bir topluluk bulunmamakta, aksine yaş, eğitim, sosyal sınıf vb. yönlerden son derece farklı kişilere aynı anda hitap etmekteyiz.

İrşat dilini belirlerken vaizler arasında da çeşitli tercihlerin yapıldığını görmekteyiz. Kimileri konuşmasına daha mistik bir hava katacağı zannıyla divan şairleri gibi konuşurken, kimileri de halka daha faydalı olacağı zannıyla günlük konuşma dilini tercih etmektedir.

Ben de vaaz ve sohbetlerde – özellikle gençlerin yoğunlukta olduğu ortamlarda – bir konunun daha iyi anlaşılması için futbol terimlerinin kullanılmasının faydalı olacağını düşünmekteyim. Böyle düşünmemin sebeplerinden birisi de dini konular ile futbol terimleri arasındaki şaşırtıcı benzerliktir.

Mesela; Farz konusunu anlatırken futbol oynamak için olmazsa olmazlar olan top, oyuncu ve kaleleri; haram konusunu anlatırken kırmızı karta sebep olan hareketleri misal olarak gösterebiliriz. Maç öncesi yapılan hazırlıklar da namazın dışındaki farzları andırmaktadır. Bir maça rastgele çıkılıp oynanamayacağı gibi namaz kılmak için de önceden yerine getirilmesi gereken kurallar vardır.

Maçın başlama vuruşu bu dünyaya gözlerimizi açtığımız anı temsil ederken bitiş düdüğü de ecelimizi temsil etmektedir. Atacağımız bütün goller bu ikisi arasında olmalıdır. Yoksa bitiş düdüğünden sonra atılan hiçbir golün değeri olmadığı gibi ölümden sonra da tekrar dünyaya gelip salih amel yapma imkanı bulunmamaktadır.

Bazen dört mezhebi de dört büyük takıma benzetirim. Her takımın taraftarının o takımı tutmak için kendince haklı sebepleri bulunduğu gibi her mezhebin de kendi görüşünü dayandırdığı deliller vardır. Ve unutmayın hiç kimse başkasının tuttuğu takımı değiştiremediği gibi (tabi ki bir delile dayanmak kaydıyla) dini konulardaki görüşünü de değiştirmesi çok zordur. Zaten böyle bir şeye çalışmaya da gerek yoktur. Futbol farklı takımlarla dini hayat ta farklı görüşlerle daha güzel ve daha renklidir.

En karmaşık konulardan birisi olan “Kader” de futbol terimleriyle daha kolay anlaşılabilir. Maçın sonucu bazılarınca daha maç oynanmadan takımların durumlarından veya maçın ilk dakikalarındaki görünümden tahmin edilebilir. İşte Allah-u Teala da bizlerin hayatımızın gidişatını zamandan münezzeh olarak bilebilmektedir.

Maçın sonucu bazılarınca bilinse bile kimse sahaya çıkıp mücadele etmeden yenilgiyi kabul etmez. Öyleyse bizler de nasıl olsa cennete veya cehenneme gideceğimi Allah biliyor diyerek mücadeleyi bırakmamalı maçı kendi lehimize çevirmek için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.

ÖNÜMÜZDEKİ MAÇLARDA GÖRÜŞMEK ÜZERE…

Leave a Reply

Solve : *
7 − 6 =


Başa dön